• اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه

اهمیت فیشورسیلانت برای کودکان

اهمیت فیشورسیلانت برای کودکان
در سطح جونده دندان های عقب دهان (دندان های آسیا) ، معمولا فرورفتگی و شیارهای ظریف و عمیقی وجود دارد. به علّت چسبیدن و گیر بیشتر خوراکی هایی که باعث پوسیدگی دندان میشوند از قبیل شکلات، کیک، بیسکویت و غیره و همچنین فعالیت میکروب های ایجادکننده پوسیدگی در این ناحیه که با جریان طبیعی آب دهان و حتی مسواک، براحتی قابل تمیزشدن نیستند، دندان شروع به پوسیدگی میکند. فیشور سیلانت یا شیار پوش، یک روش مؤثر برای پیشگیری از پوسیدگی سطوح جونده ی دندانها می باشد.با ما در این مطلب همراه باشید تا با کاربردهای فیشور سیلانت در پیشگیری از پوسیدگی های دندانی کودکان بیشتر آشنا شوید. 

فیشورسیلانت چیست؟

فیشورسیلانت به معنی مهر و موم کردن و بستن درز و شیار دندان است، فیشورسیلانت ماده ترمیمی و همرنگ دندان است که قبل از اینکه شیارهای عمیق دندانی سبب پوسیدگی دندان شوند، دندانپزشک شیارهای عمیق را با مواد فیشورسیلانت کم عمق می‌کند، به طوریکه با مسواک زدن سطح جونده دندان براحتی تمیز شود و بدین ترتیب از تجمع خرده‌های مواد غذایی و میکروب‌ها در داخل شیارها و ایجاد پوسیدگی جلوگیری می‌شود. فیشور سیلانت یک نوع درمان پیشگیرانه محسوب می شود، این عمل سبب می شود تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود. درمان فیشور سیلانت برای کودکان همانند فلورایدتراپی جز درمان های پیشگیرانه از پوسیدگی دندان مطرح می شود. 

فرآیند فیشور سیلانت برای کودکان

در ابتدا سطح دندان های که کامل روییده شده است شستشو داده می شود سپس با قرار دادن ماده ای بر روی دندان های کودک سطح دندان ها با آن ترکیب آغشته می شود بعد از حدود پانزده تا بیست ثانیه دندان ها دوباره شستشو داده می شوند. بعد از این مرحله روی دندان ها را خشک می کنند و سپس از مایعی دیگری جهت مایع زمینه استفاده می شود. در این مرحله با استفاده از اشعه مخصوص این مایع بر روی دندان سفت می شود و بعد از آن است که ماده فیشور سیلانت را با استفاده سرنگ بر روی سطوح دندانی قرار می دهند و در نهایت مجددا از اشعه استفاده می شود. فرآیند فیشور سیلانت به صورت دوره های شش ماه یا یک ساله چک می شود و چنانچه نیاز به ترمیم مجدد داشته باشد این ترمیم صورت می گیرد.

بهترین زمان انجام فیشور سیلانت در کودکان

بهترین زمان برای انجام فیشور سیلانت در کودکان همان شش سالگی است این به دلیل سن رویش دندان های دائمی است و بعد از این زمان برای هر فرد (فیشورسیلانت بزرگسالان) به صورت اختصاصی تصمیم گیری می شود ولی برای کودکان بهتر است از شش سالگی شروع شود.
با توجه به بررسی هایی که از دندان های کودکان در معاینات دوره ای 6 ماهه که از دندان کودکان می شود، کودکانی که دارای بالاترین میزان پوسیدگی در دندان ها را دارند، باید تحت درمان با فیشورسیلانت کودکان قرار گیرند. با انجام این کار عمر دندان در کودکان نیز افزایش می یابد.

آیا فقط دندان های شیری نیاز به فیشور سیلانت دارند؟

اکثر دندان ها عقبی افراد که در جویندن نقش دارند دارای شیارهای هستند که مستعد پوسیدگی اند. همانطور که چهره افراد متفاوت هست نوع فرم دندان ها در افراد متفاوت است و دندانپزشک اطفال معاینه می کند و بیان خواهد که این شیار ها مستعد پوسیدگی هست یا نیست. از بین دندان های هر فرد دندان شماره شش بیشترین شیار ها و عمیق ترین شیار ها را دارد که موجب پوسیدگی دندان در کودکان می شود. دندان شماره شش همان دندانی است که بدون آنکه دندان شیری از بین برود، در سن شش سالگی رشد می کند. چون دندان شیری وجود ندارد به همین دلیل کمتر متوجه پوسیدگی می شویم و ممکن است یکی از دلیل پوسیدگی بیشتر این دندان علاوه بر شیارهای عمیق، بی دقت بودن در رعایت بهداشت دهان و دندان و تغذیه مناسب است.

چه زمان می‌توان از سیلانت برای دندان‌ها استفاده کرد؟

معمولاً، کودکان می‌بایست از سیلانت برای دندان‌های پیش آسیابی و آسیابی به محض شروع فرآیند رشد دندان‌های دائمی خود استفاده کنند. به ین ترتیب سیلانت می‌تواند از دندان‌ها در برابر پوسیدگی در سنین بین 6 تا 14 سال که بیشترین احتمال پوسیدگی دندان در این دوره زمانی وجود دارد، پیشگیری نماید.در برخی موارد، سیلانت دندان می‌تواند برای دندان‌های شیری نیز مناسب باشد. به‌طور خاص این روش برای دندان‌هایی بیشتر کاربرد دارد که فرورفتگی و شیارهای عمیق دارند. به خاطر اینکه دندان‌های شیری نقش تعیین کننده در حفظ فضای مناسب برای رشد دندان‌های دائمی دارند، مهم است که از سلامت این دندان‌ها به خوبی مراقبت شود تا فرد با از دست دادن زودتر از موعد آن‌ها مواجه نشود.

کدام دندانها به فیشور سیلانت نیاز دارند؟

در سطح جونده دندان‌های عقب دهان (دندان‌های آسیا)، معمولا فرورفتگی و شیارهای ظریف و عمیقی وجود دارد این درمان بطور ویژه برای دندانهای آسیای اول دایمی (دندان شش) تا دو سال بعد از رویش آن توصیه می‌شود. علت آن است که این دندان در سن شش سالگی رویش می‌