• اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه

بیهوشی کودکان در دندانپزشکی

بیهوشی کودکان در دندانپزشکی
بسیاری از کودکان با دیدن تجهیزات دندانپزشکی، مضطرب می‌شوند. این کودکان همیشه یکی از سخت‌ترین بیماران برای دندانپزشکان محسوب می‌شوند. کودکانی که در امر دندانپزشکی همکاری نمی‌کنند، معمولاً خدمات درمانی مناسبی دریافت نمی‌کنند. از طرفی سر و صدای کودک گریان، مانع از تمرکز دقیق دندانپزشک می‌شود. همه این موارد در نهایت باعث کاهش کیفیت درمان خواهد شد. راه حلی که برای این کودکان بیان شده، بیهوشی کودکان در دندانپزشکی است. در ادامه با این روش آشنا شوید.

بیهوشی کودکان در دندانپزشکی چگونه است؟

در درجه اول، کودکان تحت بیهوشی قرار نمی‌گیرند و دندانپزشک سعی می‌کند، تا با آرامش و صحبت کردن با بیمار، وی را معالجه کند. در صورتی که کودک همکاری نکند، بیهوشی به وی پیشنهاد داده می‌شود.در طی بیهوشی کودک دچار کاهش سطح هوشیاری شده و به زبان عامیانه بیهوش میگردد و وقایع هنگام عمل را بعدا به خاطر نمیاورد همچنین بی دردی کامل برای کودک وجود دارد و هیچ حرکتی توسط وی صورت نمی گیرد، این شرایط به دندان پزشک اجازه میدهد تا با آرامش کامل و با دقت نظر نسبت به درمان لازم اقدام نماید .در درمانهای دندانپزشکی تحت بیهوشی در مقایسه با اعمال جراحی پزشکی بدلیل گستردگی محدود، کم بودن احتمال خونریزی بعد از عمل، امکان کنترل درد بعد از عمل با تجویز مسکن های خوراکی و عدم نیاز به داروهای وریدی در دوره بعد از درمان، میتوان کودک را در صبح روز عمل بستری کرد و طی یک جلسه تمام امور درمانی مورد نظر را به صورت جراحی سرپایی انجام داد و کودک را پس از طی دوره کنترل بعد از عمل در همان روز ترخیص کرد.

شرایط دندانی کودک برای بیهوشی

اگر کودک یک یا دو دندان پوسیده اورژانسی داشته باشد و پوسیدگی‌های دندانش در سطح پایین باشد و بتوان با فلوراید، مسواک و تغذیه، پوسیدگی دندان را کنترل کرد در آن صورت می‌توان یک یا دو دندان اورژانسی را با کنترل فیزیکی- بدون پیشنهاد بیهوشی -درمان کرد اما کودکانی که پوسیدگی دندان‌هایشان به درمان‌های وسیع نیاز دارد و بیش از 5 تا 10 دندانشان دچار مشکل است در دسته کودکان نیازمند به روش بیهوشی قرار می‌گیرند. 

آیا بیهوشی کودکان در دندانپزشکی خطرناک است؟

 شاید اگر 50 سال پیش درباره بیهوشی حرفی می‌زدیم، ترس و دلهره ایجاد می‌شد چرا که درگذشته، بسیاری از بیهوشی‌ها منجر به مرگ می‌شد اما امروزه با توجه به پیشرفت پزشکی و امکانات جدیدی دستگاه‌های بیهوشی، بیهوشی عامل خطرناکی نیست. متخصصان دندانپزشکی کودکان با اندازه گیری دقیق میزان ماده بیهوشی، می‌توانند، بیمار را تا چندین ساعت بیهوش نگه دارند. با این حال، اگر این کار تحت نظر متخصصین دندانپزشکی کودکان و نوجوانان  و همچنین متخصص بیهوشی انجام نشود، خطرناک خواهد بود.

دندانپزشکی برای معلولین ذهنی با بیهوشی

افراد دیگری که باید با بیهوشی تحت معالجه دندانپزشکی قرار گیرند، افرادی هستند که معلولیت ذهنی و حرکتی دارند. این افراد نیز از دندانپزشکی واهمه دارند و انجام هر گونه حرکت غیرعادی آن‌ها، ممکن است باعث آسیب به آن‌ها شود. از این رو حتماً این افراد باید تحت بیهوشی، خدمات دندانپزشکی را دریافت کنند.

در صورتی که تصمیم به انجام درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی برای کودکتان دارید، حتما موارد زیر را در نظر داشته باشید :

1. این درمان را ترجیحا توسط متخصصین دندانپزشکی کودکان که دوره های لازم را جهت درمان تحت بیهوشی گذرانده اند انجام دهید. اخیرا بسیاری از همکاران دندانپزشک اقدام به این نوع درمان می کنند که لازم است مدارک لازم جهت احراز توانایی و مجوز انجام این نوع درمان را به بیمار خود ارائه کنند.

2. از محل انجام درمان کودک خود که باید در بیمارستان های مجهز و یا مراکز جراحی محدود باشد اطمینان حاصل کنید.کیفیت دستگاهها و نوع داروی مورد استفاده جهت کودکان تاثیر بسیاری در کیفیت انجام بیهوشی خواهد داشت.توجه داشته باشید که این درمان به هیچ وجه نباید در داخل مطب انجام گردد.

3. حتما قبل از عمل آزمایشات لازم را طبق درخواست دندانپزشک معالج انجام داده و مشاوره قبل از عمل با متخصصین بیهوشی انجام گردد

4. سرماخوردگی و واکنش های آلرژیک بعلت درگیری سیستم تنفسی خطر مهمی در بیماران تحت بیهوشیتلقی می گردد سعی کنید هنگام درمان هیچگونه علائم سرماخوردگی در کودکتان مشاهده نشود.

5. درمان تحت بیهوشی صرفا یک درمان دندانپزشکی است و نمی توان از آن انتظار معجزه داشت و در صورت عدم رعایت ، پوسیدگی ها قابل برگشت می باشند.معجزه واقعی در دست والدین است که در درجه اول با کنترل رژیم غذایی کودک و در درجه دوم با رعایت منظم بهداشت دهانی می توانند دهانی عاری از پوسیدگی برای کودک خود به ارمغان بیاورند.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

راهنمای ثبت نظرات