• اسلایدر بالای صفحه
 • اسلایدر بالای صفحه
 • اسلایدر بالای صفحه

روکش دندان شیری

روکش دندان شیری
زمانی که بافت تاج دندان به طور گسترده در اثر پوسیدگی از دست رفته باشد، به طوری که که مواد پرکردنی دندان فضای لازم را برای قرار گرفتن نداشته باشند، تنها راه حفظ دندان استفاده از روکش است. در غیر اینصورت در اکثر اوقات دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان می‌شود. در چنین حالتی، یک روکش مخصوص که پیش ساخته و از جنس استیل ضدزنگ است روی دندان قرار می‌دهند تا از شکست‌های احتمالی آن جلوگیری شود. این روکش اصطلاحا S.S.CROWN نامیده می‌شود.

در چه مواردی برای دندان شیری روکش استفاده می‌شود؟

غالبا اولین دندان‌هایی که در کودکان به عصب می‌رسد، دندان‌های آسیاب کودک است. بسیاری از والدین نیز تمایل کمی به استفاده از روکش برای دندان شیری دارند. اما باید به این نکته توجه داشت که در صورت صلاح‌دید دندانپزشک بهتر است از این درمان استفاده کرد، تا دندان شیری در فاصله ترمیم تا درآمدن دندان دائمی، کارآیی و عمر لازم را داشته باشد.

دلایل نیاز به روکش کردن دندان کودکان

روکش کردن دندان کودکان توسط دندانپزشک کودکان دلایل متفاوتی دارد و باید دندان های کودک و شرایط آن ها توسط دندانپزشک کودکان بررسی شود. برخی دلایل استفاده از روکش دندان عبارتند از:
 • ترمیم یک و یا چند دندان آسیب دیده
 • حفظ دندان های ضعیف در برابر پوسیدگی و آسیب
 • حفظ دندان های پرشده بعد از عصب کشی
 • حفظ دندان و یا دندان هایی که به شدت پوشیده شده و یا آسیب دیده است.

روکش دندان شیری در موارد خاص و با توجه به نظر دندانپزشک تجویز می‌شود. این موارد خاص می‌تواند شامل حالات زیر باشد:
1. دندان‌های شیری با ضایعات پوسیدگی گسترده
2. دندان‌های با ناهنجاری ارثی
3. ترمیم پس از درمان ریشه دندان شیری که خطر شکستگی ساختمان تاج را تهدید می‌کند.
4. ترمیم دندان‌هایی که احتمال دارد سایر مواد در دهان آنها با شکست روبرو شود.

انواع روکش‌های دندان برای کودکان

برای روکش کردن دندان کودکان، انواع مختلفی از روکش دندان وجود دارد. از جمله روکش های دندان که مورد استفاده قرار می گیرد، روکش های فلزی ضد زنگ و رزینی است. دندانپزشک کودک با توجه به شرایط کودک بهترین نوع از روکش های دندان را باید انتخاب کند تا برای کودک مشکلی ایجاد نشود.
 • روکش‌های فولاد ضدزنگ
روکش های فلزی از جنس فولاد زد زنگ با نام stainless Steel می باشد. این روکش ها کلاهک مانند می باشد در هنگام استفاده از روکش های دندان، به دلیل حفظ دندان شیری، به زیبایی آن زیاد اهمیت داده نمی شود. چرا که حفظ تاج دندان ها تا زمان افتادن دندان ها مهم است. بنابراین توجه به رنگ متفاوت این روکش ها چندان مهم نیست و ایرادی را ایجاد نمی کند. در موارد نادری روکش دندان لق شده و توسط کودک بلعیده شده است ولی اصلا جای نگرانی ندارد .همچنین از این روکش ها برای ترمیم پوسیدگی دندان های آسیاب بیشتر مورداستفاده قرار می گیرد. این نوع از روکش ها دقیقا هم اندازه و هم فرم با دندان های آسیاب کودک ساخته می شود. همچنین در پوسیدگی های عمیق از این نوع روکش دندان در کودکان استفاده می شود.
روکش فولاد ضد زنگ ، بیشتر مورد استقبال دندانپزشک کودکان است. این روکش ها دارای دوام بالایی بوده و در صورتی که کودک در هنگام خوردن غذا، دندان قروچه و یا هر دلیل دیگری دندان های خود را بفشارد، این روکش ها فشار زیادی را تحمل می کند و دچار آسیبو شکستگی نمی شود.  همچنین ممکن است پوسیدگی دندان های آسیاب به قدری باشد که با پر کردن عادی نتوان دندان را ترمیم کرد. استفاده از روکش های فولادی بهترین پیشنهاد برای پیشگیری از پوسیدگی های پیشرفته در دهان و دندان هاست.

 • روکش دندان های عقب یا آسیاب
می توان دندان های عقب کودکان را نیز روکش کرد. این روکش کردن از 3 سالگی شروع می شود. انجام روکش های دندان های عقب به منظور حفظ آن ها تا درآمدن دندان های دائمی و حفظ کامل بهداشت دهان توسط کودک، مقدور است.

تفاوت روکش دندان شیری و روکش دندان دائمی

سیستم استفاده از روکش دندان شیری با روکش دندان دائمی متفاوت است، به گونه‌ای که:
1. در S.S.CROWN نیاز به قالب‌گیری نیست و کار در حد یک جلسه‌ مراجعه به دندانپزشک قابل انجام است،
2. این قالب به رنگ فلزی است و با روکش دندان دائمی متفاوت است. در اندازه‌های مختلف و به صورت پوسته‌ای با دندان تطابق داده می‌شود.

مزیت‌های روکش استیل در دندانهای شیری

 • دوام بالا
 • هزینه پایین
 • پوشش و محافظت کامل از دندان
 • حساسیت بسیار کم
 • کاهش احتمال نیاز به درمان دیگر
 • نرخ موفقیت بیشتر نسبت به پرشدگی فلزی در کودکان زیر چهار سال
 • انتخاب خوب برای کودکانی که نیاز به بیهوشی عمومی دارند
 • استفاده به عنوان فضا نگه دار

مراقبت های دندان بعد از نصب روکش در کودکان

 • باید به کودک خود بگویید که گونه ها و لب های خود را گاز نگیرد. تا زمانی که اثر داروی بی حسی از بین برود.
 • به دلیل روکش شدن دندان ها ممکن است کودک اذیت شود، این حالت بعد از چند روز از بین می رود.
 • از خوردن خوراکی های خیلی داغ و یا خیلی سرد بعد از روکش دندان خودداری شود، زیرا دهان کودک بی حس است و ممکن است با مشکلاتی مانند سوختگی رو به رو شود.
 • بعد از انجام روکش ممکن است لثه های کودک آبی به نظر برسد، این رنگ به دلیل رنگ فلز قرار گرفته در زیر بافت لثه می باشد.
 • کودک باید مانند قبل به مسواک زدن دندان هایش اقدام کند. ممکن است با کمی خونریزی مواجه شود ولی اصلا جای نگرانی نیست.
 • کودک باید از خوردن خوراکی هایی که حالت چشیندگی دارند، مانند آدامس و شکلات اجتناب کنند، زیرا ممکن است تا این روکش ها آسیب ببینند.
 • درد پس از اتمام بی‌حسی، درد تیز و شدیدی است که کاملا طبیعی بوده و ممکن است تا چند روز ادامه یابد. بنابراین استفاده از داروهای مسکن الزامی است.
 • همچنین توصیه می‌شود کودک تا 2 ساعت بعد از نصب روکش چیزی نخورد.
 • محل اتصال روکش با لثه را خوب تمیز نگه دارید و توجه داشته باشید که کودک حتما مسواک بزند تا التهاب به وجود آمده در لثه از بین برود.

آیا می توان روکش سفیدرنگ برای دندان شیری قرار داد؟

روکش‌های موجود برای دندان‌های شیری از جنس استیل ضد زنگ بوده و نقره‌ای رنگ می‌باشند، زیرا این روکش‌ها قابل انطباق و تنظیم برای دندان‌های مختلف هستند و علاوه بر این از استحکام بالایی برخوردار می‌باشند. قرار دادن روکش سفید رنگ برای دندان شیری خلفی امکان پذیر نیست. روکش هایی که در دندانپزشکی بزرگسالان استفاده می گردند، نیازمند مراحل قالب گیری پیچیده و کارهای لابراتواری بوده و علاوه بر زمان بر بودن، هزینه بالایی دارند و مهم تر از همه اینکه این روکشها برای دندانهای شیری و فرم لثه در حال رشد کودکان مناسب نمی باشند. بنابراین در صورت لزوم به قرار دادن روکش باید از روکش های استیل که اصطلاحا ssc نامیده می شوند و نقره ای رنگ هستند، استفاده کرد. نکته قابل توجه این است که اغلب کودکان با ظاهر روکشها مشکلی ندارند و چه بسا لذت می‌برند، به خصوص اینکه دندانپزشک معمولا از اصطلاحاتی مانند «دندان بت من» «دندان براق» «دندان مرد آهنی» و ... برای معرفی این روکش ها به کودک استفاده می کند. بنابراین توصیه می شود که والدین گرامی از واکنش منفی به ظاهر روکش ها جدا خودداری نمایند و از ایجاد حساسیت بیش از حد در کودک جلوگیری کنند.

آیا قرار دادن روکش دندان شیری نیاز به قالب گیری دارد؟

خیر، روکش های دندان های شیری پیش ساخته هستند و در سایزهای مختلفی موجود می باشند دندانپزشک سایز مناسب روکش را انتخاب کرده و بر روی دندان تنظیم می کند.

آیا قرار دادن روکش دندان شیری در یک جلسه امکان پذیر است؟

بله، دندانپزشک پس از آماده سازی و تراش دندان، روکش مناسب را انتخاب نموده و پس از تنظیمات بر روی دندان قرار میدهد.

آیا ممکن است روکش دندان شیری کنده شده و مثلا در خواب به مجرای تنفسی کودک وارد شود؟

خیر، روکش دندان شیری به نحوی تنظیم می گردد که خارج کردن آن نیازمند وسایل دندانپزشکی می باشد و باید بر روی دندان از گیر کافی برخوردار باشد. علاوه بر این روکش ها با مواد مخصوصی بر روی دندان چسبانده میشوند. اگر روکش دندان شیری به هر دلیلی کنده شود، قابل چسباندن مجدد خواهد بود

آیا روکش ها باید در زمان افتادن دندان شیری خارج شوند؟

خیر، وقتی ریشه دندان شیری تحلیل رفت و دندان به طور طبیعی افتاد، روکش به طور خود به خود به همراه دندان شیری خواهد افتاد و نیازی به مداخله دندانپزشکی جهت خارج کردن روکش نیست. گرچه بهتر است کودکان هر شش ماه یکبار توسط دندانپزشک معاینه شوند تا از تداخلات رویشی احتمالی جلوگیری گردد.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

راهنمای ثبت نظرات