• اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه

فضا نگهدارنده‌ دندان شیرى

فضا نگهدارنده‌ دندان شیرى
اگر یک یا چند دندان شیری زود از دست داده شوند، دندان‌ های کناری آن ها ممکن است خم شده و یا به داخل فضای حاصله حرکت کنند. ضمناً دندان‌های موجود در فک مقابل هم ممکن است به سمت آن فضای خالی حرکت نمایند. وقتی که دندان‌ ها فضای حاصل از کشیده شدن دندان شیری را پر و اشغال نمودند، دیگر جایی برای رویش دندان دایمی جانشین آن که قرار است چند سال بعد رویش نماید باقی نمی ‌ماند و ناچاراً یا نهفته باقی مانده و یا کج درآمده و ردیف دندان‌ها را به هم می‌ زند و نیاز به درمان ارتودنسی پیش می‌ آید. 

فضا نگهدارنده‌ ها اسباب‌های کوچکی هستند که از فلز یا مواد پلاستیکی ساخته شده و به خوبی با دهان بیمار تطابق می‌ یابند. بیشتر کودکان ظرف چند روز اول، خود را با آن وفق داده و به آن عادت می ‌کنند.
فضا نگهدارنده‌ها باعث نگهداری و حفظ فضای حاصل از کشیدن دندان‌ های شیری با ممانعت از حرکت دندان ‌های کناری به داخل آن می ‌شوند و نهایتاً دندان دایمی جانشین شونده در سن مناسب و در جای خود رویش می‌ کند. استفاده از این دستگاه‌ها به منظور حفظ فضا، برای کودکان بسیار راحت‌ تر و قابل قبول ‌تر خواهد بود تا این که بعدا مجبور باشند  با استفاده از دستگاه‌ های ارتودنسی، دندان‌ ها به جای خود هدایت کنند.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

راهنمای ثبت نظرات