• اسلایدر بالای صفحه
 • اسلایدر بالای صفحه
 • اسلایدر بالای صفحه

فضا نگهدارنده دندان های شیری

فضا نگهدارنده دندان های شیری
ممکن است کودکی دندانهای شیری را زودتر از دست بدهد، یک دندان شیری معمولاً تا زمانی در جای خود می‌ماند که دندان دائمی جانشین آن شروع به رویش نموده و آن را به طرف خارج هل داده و جایش را بگیرد. متأسفانه برخی از کودکان به دلائلی چون ضربه، شکستگی و پوسیدگی دندانهایشان را زود از دست می دهند. در این مواقع کاربرد وسایلی به نام فضا نگهدار بجای آن توصیه می‌گردد تا از دست دادن فضا برای رویش دندانهای دائمی واقع در زیر آنها و نهایتاً مشکلات ارتودنسی در آینده جلوگیری شود. توصیه می‌گردد دندانهای شیری تا حدامکان ترمیم و نگهداری شوند. 

فضا نگهدارنده دندان های شیری

دندانهای شیری کودک علاوه بر نقشی مهمی که در گاز گرفتن و جویدن مواد غذایی دارند، به عنوان راهنمایی برای جوانه زدن دندانهای دائمی جایگزین خود نیز عمل میکنند. اگر دندانهای شیری بسیار زودتر از موعد خود از دست بروند، دندانهای اصلی زیرین آنها راهنمای خود را از دست داده و ممکن است به محلی نادرست هدایت و یا در جایی نامناسب جوانه بزنند. دندانهای مجاور دندانهای از دست رفته ممکن است به سمت فضای خالی حرکت کنند یا کج شوند و این به آن معناست که فضای کافی برای رویش دندان اصلی وجود نخواهد داشت.در اینگونه موارد ممکن است نیاز به استفاده از نگهدارنده های فضا باشد. این نگهدارنده ها تا زمان رویش دندانهای اصلی فضا را باز نگه میدارند.

دلیل افتادن زود هنگام دندان های شیری چیست؟

 • دندان های شیری به دلایل مختلفی ممکن است زودتر از موعد خود بیفتند که می توان از جمله آن ها به موارد زیر اشاره نمود:
 • وارد آمدن ضربه به دندان
 • پوسیدگی شدید دندان و در نتیجه کشیده شدن آن
 • بیماری های خونی یا متابولیسمی در کودک

شکل فضا نگهدارنده دندان شیری

--اکثر فضانگهدارهای دندان کودکان از استیل ضدزنگ ساخته می‌شوند ، البته پلاستیک نیز در ساخت این وسیله به کار برده می‌شود .
--فضا نگهدار معمولاً نقره‌ای رنگ است ، مگر آن که بیمار رنگ دیگری را درخواست کرده باشد. دندان مجاور فضانگهدار را ثابت نگه می‌دارد . ( انواع فضا نگهدارنده بجای دندان شیری در کودکان و هزینه آن)

انواع مختلف فضانگهدارنده دندان شیری 

فضا نگهدارنده دندان به 2 نوع ثابت و متحرک تقسیم می­ شود. 
 • فضانگهدارنده متحرک
فضا نگهدارنده دندان متحرک و مانند پلاکهای متحرک ارتودنسی هستند که کودک باید 14 ساعت در شبانه­ روز در دهان خود گذاشته و بعد از خوردن غذا پلاک را از دهان خارج کرده و آنرا بشوید. زمانی هم که از پلاک استفاده نمی­ شود حتماً باید داخل ظرف آب گذاشته شود تا تغییراتی در ابعاد پلاک ایجاد نشود.نگهدارنده های متحرک از آکریلیک ساخته شده اند و از دندان های مصنوعی یا بلوک های مواد دندانی برای نگه داشتن فضاهای باز استفاده می شود. این دستگاه در یک کودکان بزرگ تر بهتر کار می کند، چرا که می تواند دستگاه را خارج کند و آن را تمیز کرده و از آن مراقبت کند. نگهدارنده هاى متحرک تکه اى برای کودکانى که چند دندان ندارند ، مناسب هستند.

 • فضانگهدارنده ثابت
فضا نگهدارنده دندان ثابت با چسبهای مخصوص دندانپزشکی به دندان کودک چسبیده و جابجا نمی­شود. این نگهدارنده ها  برای بچه های کوچکتر یا کسانی که دندان عقبی خود را از دست داده اند مناسب تر هستند. نگهدارنده هاى یک طرفه در یک طرف ثابت می شوند، در حالی که نگهدارنده هاى دو طرف در هر دو طرف ثابت می شوند. آن ها می توانند بر روی فک بالا یا پایین نصب شوند تا حفره ى دندان های جلو یا عقب را بپوشانند. نگهدارنده اى که دندانپزشک شما توصیه می کند بستگی به تعداد و محل دندان های افتاده دارد.

انواع فضانگهدار ثابت

1) فضانگهدارنده باند و حلقه(crown and loop) : از سیم فولادی ضد زنگ تشکیل شده است، توسط باند ارتودنسی نگه داشته مى شود که اجازه می دهد دندان دائمی بدون انسداد رشد کند . زمانی از آن استفاده می شود که یک یا چند دندان آسیا نوزاد در یک قوس دندانى از بین رفته باشد.
2) قوس نگهدارنده زبانی(Lingual holding arch) : از این نگهدارنده برای حفظ فضای دندان های پشتى در دو طرف استفاده می شود.
3) قوس ترانسپلاتال(Transpalatal arch) : روی فک فوقانی نصب مى شود تا فضا را در هر دو طرف قوس دندان حفظ کند و به وسیله ى سیم  به دندان های مجاور متصل شود.
4) فضانگهدار distal shoe : این دستگاه ثابت بر روی دندان آسیا اول نوزاد نصب مى شود و هنگامی که دندان شیرى مى افتد، فضا را برای اولین مولر دائمی حفظ می کند.

جایگذاری فضانگهدار دندان شیری

قرار دادن فضا نگهدار بند و لوپ ساده است . از دندان‌های کودک قالب گرفته می‌شود و مدل به دست آمده برای تهیه این فضا نگهدار دو بخشی به لابراتوار فرستاده می‌شود .
یک بخش بند است که دور دندان پشت دندان غائب قرار می‌گیرد ، بخش دیگر لوپ یا بریسی است که روی لثه‌ی دندان غائب و دندان جلویی قرار می‌گیرد .
بند چسبانده شده روی دندان از حرکت کردن دندان به سمت فضای خالی دندان غائب جلوگیری می‌کند و فضای کافی را برای درآمدن دندان دائمی در موقعیت مناسب حفظ می‌کند .
دندانپزشک اطفال وضعیت فضا نگهدار و دندان‌ها را در جلسات چک‌آپ بررسی می‌کنند و آن را پس از دیده شدن دندان دائمی و بیرون زدن آن از لثه درمی‌آورند . 

مدت زمان استفاده از فضانگهدار در کودکان

فضا نگهدارنده دندان شیری باید مدتی طولانی در دهان باقی بماند ، اما این وسیله دائمی نیست. فضا نگهدارنده دندان پس از جوانه زدن دندان‌های دائمی جدید باز می‌شود ، در غیر این صورت دندان‌های پایه کناری لق می‌شود .

مراقبت از فضانگهدار دندان شیری

--کودک باید مسواک زدن و نخ کشیدن را به روش صحیح انجام دهد تا سلامت دهان و دندان‌ها ارتقاء یابد .
--اگر از فضانگهدار ثابت استفاده شود، کودک باید از خوردن خوراکی‌های چسبناک و شیرین، آدامس یا آب نبات پرهیز کند ، چون ممکن است این مواد وسیله را شل کند یا بین آن گیر کند .
--به علاوه کودک نباید فضا نگهدارنده را با زبان یا انگشتان فشار دهد، چون این کار به شل یا خم شدن وسیله منجر می‌شود .

هزینه فضا نگهدار دندان شیری

قیمت فضا نگهدار دندان با توجه به نوع فضا نگهدار و تعداد مورد نیاز متفاوت است. اما باید توجه داشت که عواقب عدم استفاده از فضا نگهدار به جای دندان شیری کودک در آینده می تواند هزینه های بیشتری را برای وی در بر داشته باشد.

نکاتی در مورد فضا نگهدار دندان شیری

 1. نگهدارنده های فضا از آکریل یا استیل ضد زنگ ساخته شده اند و میتوانند ثابت یا متحرک باشند که انواع ثابت به دندانهای مجاور فضای خالی در دهان کودک میچسبند. انواع متحرک ظاهری شبیه پلاک ارتودونسى داشته و  میتوانند شامل دندانهای مصنوعی باشند، خصوصاً زمانی که هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن این فضا برای اطرافیان نمایان باشد. انواع مختلفی از نگهدارنده ها وجود دارند، که با توجه به ، سن کودک ، دندان از دست رفته ،همکارى کودک و عوامل دیگر تجویز میگردد.
 2. در زمان استفاده از فضا نگهدارها اگر کودک به طور منظم ( هر 6 ماه یکبار ) مورد معاینه متخصص قرار نگیرد، نگهدارنده های فضا میتوانند مشکلاتی را ایجاد کنند
 3. فضا نگهدارها، چه ثابت و چه متحرک به طور اختصاصی برای کودک ساخته میشوند. برای ساخت نوع ثابت ابتدا قالبی از دهان کودک تهیه خواهد شد و پس از ساخت توسط لابراتور به دندان کودک متصل خواهد شد. در بعضی موارد نگهدارنده ها تنها در یک جلسه و بدون نیاز به قالب گیری تهیه میشوند. برای ساخت انواع متحرک نیز نیاز به قالب گیری از دهان کودک وجود دارد.
 4. در ابتدا ممکن است فضا نگهدارها برای کودک غیر عادی به نظر برسند، اما بعد از چند روز کودک دیگر وجود آنها را حس نخواهد کرد. انواع متحرک نیز ممکن است در ابتدا اندکی در صحبت کردن کودک مشکل ایجاد کند، اما بعد از چند روز این مشکل نیز در  برطرف خواهد شد. 
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

راهنمای ثبت نظرات