• اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه

فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

فیس ماسک ارتودنسی چیست
یکی از کاربردهای ارتودنسی در برطرف کردن نقص یا مشکلاتی در فک کودکان فیس ماسک است. بعضی از افراد از همان کودکی دچار مشکلاتی در فک خود هستند که با بی توجهی والدینشان، این عارضه شدیدتر شده و در بزرگسالی مجبور به رفتن زیر تیغ جراحی هستند که نه تنها عوارض زیادی دارد، بلکه باید هزینه های بسیار بالایی بپردازند.

تشخیص مشکل داشتن فک کودک

تشخیص مشکل در فک فرزندانتان، کار سختی نیست. تنها کافیست به فرزند خود بگویید دندان های خود را کاملا روی هم قرار داده، به نحوی که دندان های آسیابی روی هم قرار گیرند و از روبرو دندان های کودک خود را نگاه کنید.به طور معمول باید دندان های فک بالا کمی جلوتر از دندان های فک پایین باشند. در صورتی که بر خلاف این مورد را مشاهده کردید که دندان های پایین جلوتر از دندان های بالا قرار داشتند و یا اینکه دندان های فک بالا و پایین کاملا بر روی هم منطبق هستند، باید فرزند خود را برای معاینه ی بیشتر به دندانپزشکی ببرید تا در صورت اطمینان از وجود مشکل در فک کودک، به متخصص ارتودنسی کودکان ارجاع داده شوید.

علت برجسته بودن فک پایین

معمولا این عارضه بدلیل کوچک بودن و رشد نکردن فک بالا بوجود می آید که برای برطرف کردن این عارضه، در صورت تشخیص از سن 7 – 11 سالگی می توانید با کمک فیس ماسک این مشکل را درمان کنید.از دستگاه فیس ماسک برای تحریک رشد فک بالا رو به جلو و پایین استفاده می شود. این دستگاه در بیمارانی که فک بالای عقب رفته و ظاهرا فک پایین جلو آمده داشته ، شدت مشکلشان خفیف بوده و عامل وراثتی قوی برای این مشکل ندارند کاربرد بسیار مطلوبی داشته و تا حد زیادی نیاز به جراحی در سنین بالاتر را مرتفع می سازد.
 در صورت وجود شرایط خاصی در بیمار و همکاری وی در استفاده از دستگاه اثرات بسیار مطلوبی دارد هر چند که حوالی سنین بلوغ ممکن است قسمتی از نتایج درمان عود نماید.

فیس ماسک چیست؟

فیس ماسک دستگاهی با عملکرد ارتوپدیک در درمان های ارتودنسی است. از جمله اثرات جانبی فیس ماسک، چرخش فک پایین به سمت پایین و عقب است. این امر در بیمارانی که ارتفاع صورت بلند دارند می تواند نامطلوب باشد.بنابر شواهد علمی 50 درصد بیمارانی که از این دستگاه برای رفع ناهنجاری فکی شان کمک می گیرند به درمان مجدد با فیس ماسک پس از یکی دو سال نیاز خواهند داشت و دلیل آن چیزی جز تمایل عود و برگشت ناهنجاری فکی نیست.
در مجموع باید خاطرنشان کرد که درمان موفق عقب بودن فک بالا با فیس ماسک می تواند ریسک نیاز به جراحی فک را در بزرگسالی به حداقل رساند و یا دست کم وسعت جراحی را کاهش دهد.فیس ماسک یک وسیله ارتودنسی مجزا محسوب نمی‌شود، بلکه معمولا در کنار دیگر وسایل ارتودنسی مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

اجزای فیس ماسک

فیس ماسک ارتودنسی معمولاً از سه جزء اصلی تشکیل‌شده است:
  • هدکپ
  • قاب صورت
  • اتصالات هدگیر
بدنه دستگاه فیس ماسک به‌طورمعمول از یک قاب یا یک میله مرکزی که به سر بیمار متصل است تشکیل‌شده است. قاب دارای بخشی در مقابل دهان بیمار است که اجازه می‌دهد اتصالات بند لاستیکی به‌طور مستقیم به منطقه دهان بیمار وصل گردد. این اتصالات سپس به بریس بیمار (براکت و بندها) یا ابزارهای نصب‌شده در دهان بیمار متصل می‌گردند. این امر باعث ایجاد یک نیروی برای کشیدن فک بالا بیمار روبه‌جلو می‌شود.

نحوه درمان با فیس ماسک

مرحله اول:
ابتدا متخصص ارتودنسی از فک بالای کودک، قالب می گیرد تا فضا نگهدار یا به اصطلاح پلاک از روی قالب اخته شود.
مرحله دوم:
برای اینکه کمی فک بالا به اصطلاح جا باز کند، کودک باید به مدت 1-2 ماه از این پلاک استفاده کند. در این مدت هیچ تغییری در سایز پلاک ایجاد نمی شود و تنها برای غذا خوردن باید پلاک را از دهان خارج کنند.
مرحله سوم:
پس از معاینه بیمار، به تشخیص ارتودنتیست، قاب صورت فیس ماسک به بیمار تحویل داده می شود. این قاب که بر اساس 2 تکیه گاه کار می کند، با کمک دو کش به پلاک داخل دهان وصل می شود. و باعث می شود که فک بالا به سمت جلو کشیده و هدایت شود.
مرحله چهارم:
به تشخیص ارتودنتیست و وضعیت بیمار، کم کم پیچ داخل پلاک را در فاصله زمانی مشخص باز می کنند تا همزمان با اینکه فک بالا به سمت جلو حرکت داده می شود، فضای فک بالا هم افزایش پیدا کند. طول مدت درمان با این وسیله 6-12 ماه میباشد.

مراقبت ها لازم در حین درمان با فیس ماسک

  • لازمه موفقیت درمان با این دستگاه ها، استفاده مداوم از آن ها با توجه به زمانی است که راتودنتیست توصیه می کند.
  •  از دستکاری اجزاء سیم