• اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه

مراقبت از دندان شیری؛ از رویش تا افتادن

مراقبت از دندان شیری؛ از رویش تا افتادن
دندان‌های شیری، دندان‌های اولیه‌ای هستند که به‌تدریج جای خود را به دندان‌های دائمی می‌دهند. والدین درباره‌ی دندان‌های کودک خود پرسش‌های بسیاری دارند. برای نمونه، می‌خواهند بدانند که دندان شیری از چه زمانی شروع به رویش می‌کنند؟ یا بهداشت و مراقبت از آنها از چه هنگام باید آغاز شود؟ نحوه صحیح مسواک زدن چگونه باید باشد؟ و پرسش‌های دیگری از این نوع که ذهن‌ هر مادر و پدری را به خود مشغول می‌کنند. در این مقاله در مورد زمان رویش و افتادن دندان های شیری، علت وجود و نحوه نگهداری دندان شیری صحبت خواهیم کرد.

زمان رویش دندان های شیری

دندان‌های شیری از پنج‌ماهگی شروع به رویش می‌کنند. هر کودک تا یک‌سالگی شش عدد دندان شیری دارد. همه‌ی این دندان‌ها در جلو قرار دارند. چهار دندان در ردیف بالا و دو دندان در ردیف پایین قرار می‌گیرند.البته گاهی پیش می‌آید که کودکی از همان بدو تولد دندان دارد. این دندان‌ها را دندان‌های جنینی می‌نامند. از آنجاکه این دندان‌ها ممکن است نوزاد را دچار مشکل تنفسی کنند، باید آنها را کشید.

زمان نخستین معاینه‌ی دندانپزشک کودک

بنابر توصیه‌ی متخصصان آکادمی پزشکی و دندانپزشکان اطفال آمریکا، نخستین مراجعه به دندانپزشک کودک باید در دوازده‌ماهگی انجام شود. در این دیدار، معمولا پزشک درباره‌ی روش‌های مراقبت از دندان‌های کودک، به والدین آموزش می‌دهد.اگر بیمار کوچولو همکاری کند و آرام باشد، دندانپزشک یا دستیار او می‌توانند روش‌های تمیزکردن دندان‌هایش را به والدین نشان دهند. البته دندانپزشک‌ها به بیماران کوچولوی خوش‌رفتار خود معمولا جایزه می‌دهند و بدین ترتیب، این رفتار او را در دندانپزشکی‌ها به عادت تبدیل می‌کنند.

کمک به کودک هنگام دندان‌ درآوردن

کودکان معمولا هنگام دندان‌‌درآوردن اذیت می‌شوند. برای کمک به آنها، دکتر اد مودی، رئیس آکادمی دندانپزشکان اطفال آمریکا، می‌گوید: مالش آرام و ملایم لثه‌های کودک با پارچه‌ای تمیز، خنک و مرطوب بسیار خوب است و کودک را آرام می‌کند.
در ضمن، حلقه‌های دندانی هم می‌توانند لثه‌های کودک را تسکین دهند. البته از حلقه‌هایی که درون آنها پر از مایع است، استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است در دهان کودک بترکند. همچنین هرگز از داروهای مسکن موضعی که حاوی بنزوکائین هستند، استفاده نکنید. برخی از کودکان به این مسکن‌ها، واکنش شدید نشان می‌دهند.

زمان شروع مسواک‌زدن کودک

به محض اینکه سروکله‌ی دندان‌ها پیدا شد، باید آنها را مسواک زد و تمیز نگه‌داشت. با استفاده از مسواک نرمِ مخصوص کودک و مقدار کمی خمیردندان باید دندان‌های کودک‌تان را تمیز کنید.متخصصان آکادمی پزشکی و دندانپزشکان اطفال آمریکا توصیه می‌کنند از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید.

زمان استفاده از نخ دندان

برای اینکه کودک به بهداشت دهان و دندان توجه کافی نشان دهد و این رفتار در او به عادت تبدیل شود، کشیدن نخ دندان را خیلی زود آغاز کنید. اگر تعداد دندان‌های کودک‌تان آن‌قدر است که با یکدیگر در تماس هستند، پس نخ دندان ضروری است.اما اگر فضای میان دندان‌‌ها زیاد است و موهای مسواک به‌راحتی وارد آن قسمت‌ها می‌شود، تنها استفاده از مسواک کافی است.

مسواک زدن کودک

کودکان معمولا از سنین شش تا هشت‌سالگی، می‌توانند به‌تنهایی دندان‌های خود را مسواک بزنند. البته پیش از این سن هم بهتر است تشویق شوند که این کار را به‌طور مستقل انجام دهند. اما کودکانِ کمتر از 6سال نمی‌توانند به‌راحتی مسواک بزنند و به‌کمک بزرگ‌ترها نیاز دارند.
در این مواقع، بهتر است شروع مسواک‌زدن را به خود کودک بسپارید و سپس به‌کمک او بروید و باقی کار را انجام دهید. حتی وقتی آنها به‌اندازه‌ی کافی بزرگ شدند، باز هم باید مراقب باشید که درست مسواک بزنند.

مکیدن شست یا پستانک

مکیدن انگشتِ شست یا پستانک ممکن است موجب تغییراتی در ردیف دندان‌های جلویی و تغییر شکل سق دهان کودک شود. درکنارِ این مشکلات زیبایی که برای کودک در آینده پیش می‌آید، ممکن است او در گاززدن و حتی صحبت‌کردن نیز دچار مشکل شود. خوشبختانه، این عادت‌ها تا زمانی که دندان‌های دائمی درآیند، اثر حادی ندارند.معمولا کودکان پیش از دوسالگی، عادت مکیدنِ شست یا پستانک را ترک می‌کنند. اما اگر تا چهارسالگی این عادت وجود داشت، با دندانپزشک یا متخصص کودکان مشورت کنید تا ببینید چگونه می‌توانید این عادت را از سر کودک خود بیندازید.
اگر کودک‌تان پستانک می‌مکد، چند موضوع را به یاد داشته باشید. لطفا برای آرام‌کردن او، پستانک را داخل عسل، شکر یا هر چیز دیگر فرو نکنید. این کار باعث پو