• اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
مطالب مفید
روکش دندان شیرى

روکش دندان شیرى

در دندان های شیری که بعلت پوسیدگی وسیع و چند سطحی ، نیاز به درمان پالپ( عصب کشی) پیدا می کنند، امکان ترمیم خوب و با کیفیت دندان که بمدت طولانی باقی بماند وجود ندارد.
آشنایی با تخصص دندانپزشکی کودکان

آشنایی با تخصص دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی یکی از زیر گروه های علوم پزشکی است که طول دوره تحصیلی آن 6 سال می باشد. هر فرد پس از قبولی در این رشته ابتدا در یک بازه زمانی 2 ساله تحت آموزش علوم پایه پزشکی قرار میگیرد وپس از موفقیت در آزمون علوم پایه وارد دوره یکساله پری کلینیک شده واصول اولیه درمانهای دندانپزشکی را فرا می گیرد.
درمان پالپ عصب کشى دندان شیرى

درمان پالپ ( عصب کشى ) دندان شیرى

دندان‌های شیری مثل دندان‌های دایمی دارای تمام اجزای تشکیل دهنده یک دندان (شامل تاج، ریشه، عصب و رگهای خونی) هستند فقط شکل و اندازه آن‌ها متفاوت است. وقتی پوسیدگی یک دندان شیری زود ترمیم نشود، بتدریج این ضایعه پیشرفت می‌کند
فیشورسیلانت چیست و کدامیک از دندانها به آن نیاز دارند

فیشورسیلانت چیست و کدامیک از دندانها به آن نیاز دارند؟

در سطح جونده دندان‌های عقب دهان (دندان‌های آسیا)، معمولا فرورفتگی و شیارهای ظریف و عمیقی وجود دارد. به علّت چسبیدن و گیر بیشتر خوراکی‌های پوسیدگی زا (از قبیل شکلات، کیک، بیسکویت و غیره) و نیز فعالیت میکروب‌های ایجادکننده پوسیدگی در این نواحی که با جریان طبیعی آب دهان و حتی مسواک، براحتی قابل تمیزشدن نیستند
فضا نگهدارنده‌ دندان شیرى

فضا نگهدارنده‌ دندان شیرى

اگر یک یا چند دندان شیری زود از دست داده شوند، دندان‌ های کناری آن ها ممکن است خم شده و یا به داخل فضای حاصله حرکت کنند.
بهداشت دهان و دندان در سنین مختلف

بهداشت دهان و دندان در سنین مختلف

با بهداشت دهان و دندان در سنین مختلف آشنا شوید.
درمان‌های دندانپزشکی کودکان

درمان‌های دندانپزشکی کودکان

درمان های دندانپزشکی کودکان شامل موارد زیر میشود:
بیماری لثه در کودکان

بیماری لثه در کودکان

بهداشت دهان و دندان از همان دوران کودکی بسیار حائز اهمیت است،عدم رعایت بهداشت میتواننندمشکلات زیادی برای کودکان بوجود آورد که از جمله می توان به پوسیدگی دندان و مشکلات لثه اشاره کرد، اما اغلب تصور می‌کنیم بیماری لثه شرایطی است که مختص بزرگسالان می‌باشد، موضوع صحت ندارد. نوجوانان و حتی کودکان کم سن‌تر نیز در معرض خطر بیماری لثه، از موارد شدید تا خفیف آن، قرار دارند که ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. در صورتی که این مشکل در این سن برطرف نشود، می‌توان موارد بیماری لثه در افراد زیر 18 سال را نیز به 50 درصد افراد بزرگسالی افزود که با این بیماری(بیماری لثه در کودکان) دست به گریبان هستند.
چطور از دندانهای کودک مراقبت کنیم

چطور از دندانهای کودک مراقبت کنیم؟

با برداشتن چند گام ساده در دوران کودکی فرزندتان می توانید الگویی برای او ایجاد کنید که به سلامت دندانهایش برای بقیه ی عمرش کمک کند. در این مطلب به شما می گوییم که چگونه از دندانهای کودک مراقبت کنید. در ابتدا اهمیت دندانهای شیری را یادآور می شویم و اینکه چرا نباید دندانهای شیری را به خاطر موقتی بودنشان بی اهمیت دانست. سپس می بینیم که چگونه باید از دندانهای شیری مراقبت کرد و چگونه در صورت لزوم باید کودک را به دندانپزشک برد.
مراقبت از دندان شیری؛ از رویش تا افتادن

مراقبت از دندان شیری؛ از رویش تا افتادن

دندان‌های شیری، دندان‌های اولیه‌ای هستند که به‌تدریج جای خود را به دندان‌های دائمی می‌دهند. والدین درباره‌ی دندان‌های کودک خود پرسش‌های بسیاری دارند. برای نمونه، می‌خواهند بدانند که دندان شیری از چه زمانی شروع به رویش می‌کنند؟ یا بهداشت و مراقبت از آنها از چه هنگام باید آغاز شود؟ نحوه صحیح مسواک زدن چگونه باید باشد؟ و پرسش‌های دیگری از این نوع که ذهن‌ هر مادر و پدری را به خود مشغول می‌کنند. در این مقاله در مورد زمان رویش و افتادن دندان های شیری، علت وجود و نحوه نگهداری دندان شیری صحبت خواهیم کرد.
کشیدن یا عصب کشی کدام برای دندان شیری مناسب تر است

کشیدن یا عصب کشی،کدام برای دندان شیری مناسب تر است؟

مهم ترین دلیلی که باید دندان های شیری کودک را نگه داریم این است که دندان های دائمی در دهان کودک رشد نکرده و برای جویدن به این دندان های شیری نیاز دارد. عملکرد دندان های شیری در دهان کودک غذا خوردن است تا زمانی که هنوز دندان های دائمی در دهان کودک جایگزین نشده طبیعتا باید از همین دندان های شیری برای غذا خوردن استفاده کند.
فضا نگهدارنده دندان های شیری

فضا نگهدارنده دندان های شیری

ممکن است کودکی دندانهای شیری را زودتر از دست بدهد، یک دندان شیری معمولاً تا زمانی در جای خود می‌ماند که دندان دائمی جانشین آن شروع به رویش نموده و آن را به طرف خارج هل داده و جایش را بگیرد. متأسفانه برخی از کودکان به دلائلی چون ضربه، شکستگی و پوسیدگی دندانهایشان را زود از دست می دهند. در این مواقع کاربرد وسایلی به نام فضا نگهدار بجای آن توصیه می‌گردد تا از دست دادن فضا برای رویش دندانهای دائمی واقع در زیر آنها و نهایتاً مشکلات ارتودنسی در آینده جلوگیری شود. توصیه می‌گردد دندانهای شیری تا حدامکان ترمیم و نگهداری شوند.
پالپکتومی دندان کودکان چیست

پالپکتومی دندان کودکان چیست؟

بیرونی ترین بخش یک دندان مینا نام دارد که به لحاظ استحکام سخت ترین بخش بدن انسان است. آنچه که در دهان شخص دیده میشود, همان مینای دندان است. در مرکز هر دندان محفظه ای به نام پالپ وجود دارد که در آن رگهای خونی و عصبها قرار دارند. پالپ توسطه لایه عاج و لایه مینا محافظت میشود. لایه مینای دندان برخلاف پالپ، حیات ندارد. هنگامی که لایه بیرونی دندان آسیب می‌بیند، ممکن است پالپ داخل دندان آسیب دیده یا دچار عفونت شود. در برخی موارد بهترین راه نجات دندان، عملی به نام پالپکتومی است.
بیهوشی کودکان در دندانپزشکی

بیهوشی کودکان در دندانپزشکی

بسیاری از کودکان با دیدن تجهیزات دندانپزشکی، مضطرب می‌شوند. این کودکان همیشه یکی از سخت‌ترین بیماران برای دندانپزشکان محسوب می‌شوند. کودکانی که در امر دندانپزشکی همکاری نمی‌کنند، معمولاً خدمات درمانی مناسبی دریافت نمی‌کنند. از طرفی سر و صدای کودک گریان، مانع از تمرکز دقیق دندانپزشک می‌شود. همه این موارد در نهایت باعث کاهش کیفیت درمان خواهد شد. راه حلی که برای این کودکان بیان شده، بیهوشی کودکان در دندانپزشکی است. در ادامه با این روش آشنا شوید.
روکش دندان شیری

روکش دندان شیری

زمانی که بافت تاج دندان به طور گسترده در اثر پوسیدگی از دست رفته باشد، به طوری که که مواد پرکردنی دندان فضای لازم را برای قرار گرفتن نداشته باشند، تنها راه حفظ دندان استفاده از روکش است. در غیر اینصورت در اکثر اوقات دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان می‌شود. در چنین حالتی، یک روکش مخصوص که پیش ساخته و از جنس استیل ضدزنگ است روی دندان قرار می‌دهند تا از شکست‌های احتمالی آن جلوگیری شود. این روکش اصطلاحا S.S.CROWN نامیده می‌شود.
ارتودنسی پیشگیری کودکان

ارتودنسی پیشگیری کودکان

با این که برخی از دندان های کودک هنوز نیفتاده و شیری هستند و شاید شما گمان کنید که کودکاتان دندان های تراز و  بدون اشکالی دارد اما یک ارتودنتیست متبحر مشکلات ظریف رشد فک و دندان در حال ظهور را به خوبی شناسایی می کند و تشخیص می دهد.  مزیت این تشخیص زود هنگام این است که برخی از مشکلات ممکن است راحت تر اصلاح شوند،اما انتظار تا زمانی که تمام دندان های دائمی دربیاید و رشد فک وصورت کامل شود ممکن است اصلاح برخی از مشکلات را سخت تر کند.به همین دلیل به شدت توصیه می شود که همه کودکان یک چک آپ ارتودنسی قبل از سن 7 سالگی داشته باشند.
اهمیت دندان های شیری

اهمیت دندان های شیری

دندان های شیری از حدود 7-6 ماهگی در دهان کودک رویش می یابند و تا حدود 2 سالگی به طور طبیعی کودکان دارای 20 عدد دندان شیری هستند. در بسیاری از مواقع کودکان به دلایل مختلفی دچار پوسیدگی زودرس این دندان ها می شوند و این موضوع چالش های بسیاری را برای خانواده و کودک رقم می زند. یکی از مهم ترین این چالش ها برای خانواده ها تصمیم گیری در مورد درمان این دندان ها با توجه به سن کم کودک است
برای دندانهای کودکان مسواک کافی نیست

برای دندانهای کودکان مسواک کافی نیست.

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین عوامل سلامت دندان ها طی دوران کودکی است. مسلما مسواک زدن درست و منظم نقش بسزایی در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها خواهدداشت ولی در برخی از موارد با وجود استفاده از مسواک، دندان ها دچار پوسیدگی می شوند و این مساله باعث تعجب و سردرگمی والدین می شود. در این مطلب به عوامل موثر در پوسیدگی دندان کودکان و نکته هایی که اغلب از دیدگاه والدین دور می ماند، می پردازیم.
پیشگیری از پوسیدگی های دندانی در کودکان

پیشگیری از پوسیدگی های دندانی در کودکان

در سی‌سال گذشته، پیشرفت‌های قابل توجهی در کاهش پوسیدگی دندان صورت گرفته است؛ اما هنوز هم پوسیدگی دندان، یکی از مشکلات اصلی و قابل توجه و یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی، دوران کودکی است. به نظر می‌رسد هر چقدر افراد از لحاظ اقتصادی محروم‌تر باشند، دندان‌های آنها خراب‌تر و پوسیدگی آنها بیشتر است. بیش از 80 درصد پوسیدگی‌ها در 25 درصد دندان های کودکان دیده می‌شود و بیشتر کودکان (تقریباً 80 درصد) تا سن 17 سالگی دست‌کم یک دندان پر کرده دارند.
اهمیت فلوراید تراپی برای کودکان

اهمیت فلوراید تراپی برای کودکان

فلورایدتراپی یکی از راههای بسیار مؤثر در جلوگیری از پوسیدگی های دندانی می باشد که برای کودکان شما مفید است و لازم است هر شش ماه یکبار دندانهای کودکان خود را توسط دندانپزشک فلورایدتراپی نمایید و همچنین استفاده از فلوراید برای خود شما نیز با تجویز دندانپزشک مفید می باشد.
فیس ماسک ارتودنسی چیست

فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

یکی از کاربردهای ارتودنسی در برطرف کردن نقص یا مشکلاتی در فک کودکان فیس ماسک است. بعضی از افراد از همان کودکی دچار مشکلاتی در فک خود هستند که با بی توجهی والدینشان، این عارضه شدیدتر شده و در بزرگسالی مجبور به رفتن زیر تیغ جراحی هستند که نه تنها عوارض زیادی دارد، بلکه باید هزینه های بسیار بالایی بپردازند.
اهمیت فیشورسیلانت برای کودکان

اهمیت فیشورسیلانت برای کودکان

در سطح جونده دندان های عقب دهان (دندان های آسیا) ، معمولا فرورفتگی و شیارهای ظریف و عمیقی وجود دارد. به علّت چسبیدن و گیر بیشتر خوراکی هایی که باعث پوسیدگی دندان میشوند از قبیل شکلات، کیک، بیسکویت و غیره و همچنین فعالیت میکروب های ایجادکننده پوسیدگی در این ناحیه که با جریان طبیعی آب دهان و حتی مسواک، براحتی قابل تمیزشدن نیستند، دندان شروع به پوسیدگی میکند. فیشور سیلانت یا شیار پوش، یک روش مؤثر برای پیشگیری از پوسیدگی سطوح جونده ی دندانها می باشد
دندانپزشکی برای کودکان

دندانپزشکی برای کودکان

عوامل و مشکلات متعددی وجود دارد که می‌تواند بهداشت دهان و دندان در کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به پوسیدگی دندان‌ها، عادت به مکیدن شست دست، عادت به زبان زدن پشت دندان‌ها، مکیدن لب‌ها و افتادن زودهنگام دندان‌های شیری اشاره کرد.
وقتی کودکان از دندانپزشکی میترسند

وقتی کودکان از دندانپزشکی میترسند.

اولین ملاقات یک کودک با دندان پزشک و تجربه ای که به دست می آورد تاثیر قابل توجهی در آینده و سلامت او دارد. یک تجربه خوب با دندان پزشک، زمانی که کوک هنوز مشکل های حاد دندانی ندارد، می تواند باعث برقراری رابطه خوب کودک و دندان پزشک شود و زمینه همکاری کودک را در آینده فراهم کند
7 مشکل دندانی در حوالی 7 سالگی

7 مشکل دندانی در حوالی 7 سالگی

«فرزندمن 7 سال دارد. 2 دندان جلویی فک پایینش در حال درآمدن است اما هنوز دندان شیری اش نیفتاده. تغذیهفرزندم خیلی خوب است و زیاد شیر می خورد. می گویند دلیل این تاخیر قوی بودن ریشه دندان است. آیا این حرف درست است؟ من باید چه کار کنم؟»این یکی از پرسش هایی است که در خصوص مشکلات دهان و دندان کودکان بارها از دندانپزشکان پرسیده می شود و در پاسخ به آن باید بگویم نگران نباشید و این مطلب را مطالعه کنید.
دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

بهداشت دهان و دندان از همان ابتدای تولد کودک شروع می‌شود. حتی در زمان تغذیه با شیر، نیز لازم است که از همان ابتدای کار و در اسرع وقت، یک برنامه بهداشتی مناسب برای دهان و دندان کودک خود آغاز کنید. دندانپزشک کودکان، سلامت دندان‌های کودک را ارتقاء می‌دهد و همچنین در نقش منبع اطلاعاتی در این خصوص برای والدین آن‌ها عمل می‌کند.