• اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه

پالپکتومی دندان کودکان چیست؟

پالپکتومی دندان کودکان چیست
بیرونی ترین بخش یک دندان مینا نام دارد که به لحاظ استحکام سخت ترین بخش بدن انسان است. آنچه که در دهان شخص دیده میشود, همان مینای دندان است. در مرکز هر دندان محفظه ای به نام پالپ وجود دارد که در آن رگهای خونی و عصبها قرار دارند. پالپ توسطه لایه عاج و لایه مینا محافظت میشود. لایه مینای دندان برخلاف پالپ، حیات ندارد. هنگامی که لایه بیرونی دندان آسیب می‌بیند، ممکن است پالپ داخل دندان آسیب دیده یا دچار عفونت شود. در برخی موارد بهترین راه نجات دندان، عملی به نام پالپکتومی است.

دندان شیری

رویش دندان ها حدودا از شش ماهگی در نوزادان آغاز می شود. این نوع از دندان ها، شیری هستند که بعدا با بزرگ تر شدن کودک جای خود را به دندان های دائمی می دهند. دندان های شیری بیست عدد هستند که ده تا در فک بالا و ده تا در فک پایین قرار دارند. گاهی به ندرت امکان عدم وجود یک یا چند دندان شیری وجود دارد که در این موارد لازم است با دندانپزشک اطفال مشورت شود. دندان های شیری در دندانپزشکی با حروف انگلیسی A  تا E مشخص می شود. وظایف دندان شیری حفظ فضا برای دندان های دائمی است و در برخی مناطق سبب تحریک مخاط برای تبدیل شدن به دندان های دائمی است.

انواع دندان های شیری

  • دندان های شیری پیشین
سن رویش دندان های شیری پیشین از شش ماهگی می باشد و در صورتی که تاخیر بیش از شش ماه باشد حتما باید به دندانپزشک اطفال مراجعه شود. شایان ذکر است گفته شود که سن افتادن دندان شیری پیشین نیز شش تا هفت سالگی می باشد.

  • دندان نیش شیری
سن رویش دندان های نیش شیری تقریبا هجده ماهگی می باشد اما افتادن این نوع دندان های شیری در فک بالا  در سن یازده تا دوازده سالگی و در فک پایین در سن نه سالگی است.

  • آسیاب شیری
رویش دندان های آسیاب شیری حدودا در سن شانزده تا بیست و شش ماهگی کم کم اتفاق می افتد و جایگزین شدن دندان های دائمی در سن نه تا یازده سالگی در این نوع دندان های شیری می باشد.

چرا حفظ دندان شیری مهم است؟

--ریشه دندان ها شیری دچار خوردگی می شوند و به دنبال آن حرکت تاج دندان دائمی به طرف محیط دهان انجام می شود و این روند پیش از رویش داندان های دائمی است. در صورتی که دندان های شیری زودتر و یا دیرتر از بین روند، این روند سبب آسیب به دندان های دائمی می شود. ناهنجاری هایی مثل اختلالات تکلمی، نامرتبی دندان ها، نمای صورت نامناسب، مشکلات جویدن، مشکلات لثه ای و افزایش هزینه های درمانی در آینده شود که مشکلات گفته شده درمان های متعددی مثل ارتودنسی، گفتار-درمانی، درمان های لثه ای و … را توسط متخصصان مربوطه طلب خواهد کرد.

--زمانی که دندان های شیری زودتر از بین روند دندانپزشک اطفال قادر است فضای آن را توسط فضای نگهدارنده حفظ کرده و اقدامات درمانی مورد نیاز را انجام دهد یا آن را تحت معاینات مجدد دوره ای قرار دهد. البته صرفا افتادن زودرس دندان شیری باعث ایجاد این مشکلات نمی شود. به طوری که با پوسیده شدن دندان شیری، این چرخ با شدت کمتری شروع می شود یعنی وقتی یک دندان شیری پوسیده می شود، امکان از دست رفتن فضای دندان دائمی به مقدار پوسیدگی ایجاد شده فراهم می شود بنابراین ترمیم زود هنگام دندان شیری باعث جلوگیری از ایجاد حتی کوچک ترین مشکلات شده است و خطر از دست دادن دندان شیری و بروز ناهنجاری های بزرگ تر را کم می کند.

--دندان شیری نقش مهمی از جمله در حرف زدن, جویدن و زیبایی ظاهرکودک را دارد. هم چنین نقش تکمیلی دیگر در جلوگیری از بی نظمی دندان های دائمی دارد. ناگفته نماند که فضای کافی را هم برای رویش دندانهای دائمی فراهم میکند.
پس نباید از اهمیت آن به راحتی عبور کرد. اغلب والدین اهمیتی به بهداشت دندان شیری نمی دهند و اینکه حتی به محض اسیب دیدگی ان را بکشند بی تفاوت هستند اما اگر این دندانها زودتر از موعد کشیده شوند احتمال کج شدن و انحراف دندان دائمی بسیار زیاد است که این موضوع در اینده کودکان را دچار مشکل و انحرافات فکی میکند.

انواع درمان های عصب کشی دندان شیری

درمان عصب کشی در دندان شیری های به دو دسته تقسیم می شود.
  • پالپوتومی  (Pulpotomy):در حد درمان و برداشت عصب تاج است.
  • پالپکتومی  (pulpectomy):در حد درمان و برداشت عصب ریشه است و درمان تهاجمی تری هست و در مواقعی که معمولا آبسه های دندانی دیده شوند انجام می شوند.

پالپکتومی چیست؟

 مینای دندان از لحاظ استحکام قسمتی سخت در بدن و حاوی مواد معدنی فراوان است. پالپ بخش زنده و حساس دندان بوده و هرگونه اسیب به دندان به دلیل گستردگی این بخش به سرعت سبب صدمه و عفونت میشود.زمانی که اسیب دندانی از مینا بگذرد به سرعت به بخش پالپ می رسد و این پوسیدگی هر چقدرعمیق تر باشد، نیاز به پالپکتومی را افزایش می دهد.