• اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه

پالپکتومی دندان کودکان چیست؟

پالپکتومی دندان کودکان چیست
بیرونی ترین بخش یک دندان مینا نام دارد که به لحاظ استحکام سخت ترین بخش بدن انسان است. آنچه که در دهان شخص دیده میشود, همان مینای دندان است. در مرکز هر دندان محفظه ای به نام پالپ وجود دارد که در آن رگهای خونی و عصبها قرار دارند. پالپ توسطه لایه عاج و لایه مینا محافظت میشود. لایه مینای دندان برخلاف پالپ، حیات ندارد. هنگامی که لایه بیرونی دندان آسیب می‌بیند، ممکن است پالپ داخل دندان آسیب دیده یا دچار عفونت شود. در برخی موارد بهترین راه نجات دندان، عملی به نام پالپکتومی است.

دندان شیری

رویش دندان ها حدودا از شش ماهگی در نوزادان آغاز می شود. این نوع از دندان ها، شیری هستند که بعدا با بزرگ تر شدن کودک جای خود را به دندان های دائمی می دهند. دندان های شیری بیست عدد هستند که ده تا در فک بالا و ده تا در فک پایین قرار دارند. گاهی به ندرت امکان عدم وجود یک یا چند دندان شیری وجود دارد که در این موارد لازم است با دندانپزشک اطفال مشورت شود. دندان های شیری در دندانپزشکی با حروف انگلیسی A  تا E مشخص می شود. وظایف دندان شیری حفظ فضا برای دندان های دائمی است و در برخی مناطق سبب تحریک مخاط برای تبدیل شدن به دندان های دائمی است.

انواع دندان های شیری

  • دندان های شیری پیشین
سن رویش دندان های شیری پیشین از شش ماهگی می باشد و در صورتی که تاخیر بیش از شش ماه باشد حتما باید به دندانپزشک اطفال مراجعه شود. شایان ذکر است گفته شود که سن افتادن دندان شیری پیشین نیز شش تا هفت سالگی می باشد.

  • دندان نیش شیری
سن رویش دندان های نیش شیری تقریبا هجده ماهگی می باشد اما افتادن این نوع دندان های شیری در فک بالا  در سن یازده تا دوازده سالگی و در فک پایین در سن نه سالگی است.

  • آسیاب شیری
رویش دندان های آسیاب شیری حدودا در سن شانزده تا بیست و شش ماهگی کم کم اتفاق می افتد و جایگزین شدن دندان های دائمی در سن نه تا یازده سالگی در این نوع دندان های شیری می باشد.

چرا حفظ دندان شیری مهم است؟

--ریشه دندان ها شیری دچار خوردگی می شوند و به دنبال آن حرکت تاج دندان دائمی به طرف محیط دهان انجام می شود و این روند پیش از رویش داندان های دائمی است. در صورتی که دندان های شیری زودتر و یا دیرتر از بین روند، این روند سبب آسیب به دندان های دائمی می شود. ناهنجاری هایی مثل اختلالات تکلمی، نامرتبی دندان ها، نمای صورت نامناسب، مشکلات جویدن، مشکلات لثه ای و افزایش هزینه های درمانی در آینده شود که مشکلات گفته شده درمان های متعددی مثل ارتودنسی، گفتار-درمانی، درمان های لثه ای و … را توسط متخصصان مربوطه طلب خواهد کرد.

--زمانی که دندان های شیری زودتر از بین روند دندانپزشک اطفال قادر است فضای آن را توسط فضای نگهدارنده حفظ کرده و اقدامات درمانی مورد نیاز را انجام دهد یا آن را تحت معاینات مجدد دوره ای قرار دهد. البته صرفا افتادن زودرس دندان شیری باعث ایجاد این مشکلات نمی شود. به طوری که با پوسیده شدن دندان شیری، این چرخ با شدت کمتری شروع می شود یعنی وقتی یک دندان شیری پوسیده می شود، امکان از دست رفتن فضای دندان دائمی به مقدار پوسیدگی ایجاد شده فراهم می شود بنابراین ترمیم زود هنگام دندان شیری باعث جلوگیری از ایجاد حتی کوچک ترین مشکلات شده است و خطر از دست دادن دندان شیری و بروز ناهنجاری های بزرگ تر را کم می کند.

--دندان شیری نقش مهمی از جمله در حرف زدن, جویدن و زیبایی ظاهرکودک را دارد. هم چنین نقش تکمیلی دیگر در جلوگیری از بی نظمی دندان های دائمی دارد. ناگفته نماند که فضای کافی را هم برای رویش دندانهای دائمی فراهم میکند.
پس نباید از اهمیت آن به راحتی عبور کرد. اغلب والدین اهمیتی به بهداشت دندان شیری نمی دهند و اینکه حتی به محض اسیب دیدگی ان را بکشند بی تفاوت هستند اما اگر این دندانها زودتر از موعد کشیده شوند احتمال کج شدن و انحراف دندان دائمی بسیار زیاد است که این موضوع در اینده کودکان را دچار مشکل و انحرافات فکی میکند.

انواع درمان های عصب کشی دندان شیری

درمان عصب کشی در دندان شیری های به دو دسته تقسیم می شود.
  • پالپوتومی  (Pulpotomy):در حد درمان و برداشت عصب تاج است.
  • پالپکتومی  (pulpectomy):در حد درمان و برداشت عصب ریشه است و درمان تهاجمی تری هست و در مواقعی که معمولا آبسه های دندانی دیده شوند انجام می شوند.

پالپکتومی چیست؟

 مینای دندان از لحاظ استحکام قسمتی سخت در بدن و حاوی مواد معدنی فراوان است. پالپ بخش زنده و حساس دندان بوده و هرگونه اسیب به دندان به دلیل گستردگی این بخش به سرعت سبب صدمه و عفونت میشود.زمانی که اسیب دندانی از مینا بگذرد به سرعت به بخش پالپ می رسد و این پوسیدگی هر چقدرعمیق تر باشد، نیاز به پالپکتومی را افزایش می دهد. در واقع عصب کشی دندان شیری را پالپکتومی می نامند. 

هدف از درمان پالپکتومی چیست؟

زمانی که دندان کودک دچارعفونت شده باشد کاندید این درمان میشود. در اینجا ذکر یک نکته اهمیت وافری دارد، همه دندان های شیری که عفونت دارند را نباید پالپکتومی کرد. بسته به سن کودک, وضعیت فک, قابلیت درمان ,عمقی یا سطحی بودن میزان عفونت, سلامت استخوان اطراف دندان, میزان اسیب احتمالی به ریشه, ضربه به دندان و مهم تر از همه اینکه تا چه حد دندان دائمی اماده برای رویش است. تصمیم گیری می شود که دندان کشیده شود یا پالپکتومی شود که بستگی به تشخیص متخصص دندانپزشکی کودک و نوجوان دارد.

علت استفاده از روش پالپکتومی در کودکان چیست؟

علت اصلی استفاده از این روش در کودکان این است که بعد از افتادن دندان شیری لثه آماده می شود تا دندان دائمی شروع به بالا امدن کند. زمانی که شرایطی پیش می اید که دندان شیری دچار اسیب شده یا باید زودتر ازموعد کشیده شود لازم است ریشه دندان شیری دوباره توسط بدن جذب گردد. موادی که در پالپکتومی استفاده می شوند این قابلیت را دارند تا توسط بدن دوباره جذب شده در نتیجه کمک به رشد بهترو راحت تر دندان دائمی می کنند.

پالپکتومی چگونه انجام می‌شود؟

به صورت خیلی ساده میتوان گفت در پالپکتومی بخش‌های بیمار و عفونی پالپ تخلیه می‌شود. هدف از این کار نجات دندان است تا نیازی به کشیدن دندان نباشد. عمل پالپکتومی مشابه عصب‌کشی است و معمولاً بخشی از فرآیند عصب کشی دندان می‌باشد. پس از اینکه دندانپزشک بخش آسیب‌دیده پالپ را از دندان خارج کرد، ناحیه داخل دندان ضدعفونی شده و با مواد خاصی پر می‌شود.

چه کودکانی باید پالپکتومی انجام دهند؟

اغلب پالپکتومی در کودکانی انجام میشود که هنوز دندان شیری دارند. ریشه‌های دندانهای شیری تا حدی با ریشه‌های دندان‌های دائمی متفاوت است. معمولاً دندان‌های شیری ریشه های کوتاه‌تری دارند و در نهایت ریشه ها توسط بدن بازجذب می‌شوند تا دندان شیری بیفتد. بازجذب ریشه‌های دندانهای شیری و افتادن دندان، باعث می‌شود فضا برای بیرون زدن دندان دائمی فراهم گردد. از آنجایی که ریشه‌های دندان‌های شیری باید توسط بدن باز جذب شود، در پالپکتومی از موادی برای پر کردن دندان استفاده می‌شود که توسط بدن جذب میشوند.

چرا به جای پالپکتومی، دندان کشیده نمی‌شود؟

بسیاری از والدین تصور می‌کنند اگر دندان شیری خراب شده است به راحتی می‌توان آن را کشید بدون اینکه اشکالی پیش بیاید چرا که در نهایت خود به خود خواهد افتاد. بنابراین هیچ دلیلی نمی‌بینند درمانی جهت نجات دندان شیری انجام دهند. اما باید بدانید دندان‌های شیری نقش بسیار مهمی در خوردن و صحبت کردن کودک و همچنین حفظ فضا برای بیرون زدن دندان‌های دائمی ایفا می‌کند. اگر یک یا چند دندان شیری پیش از زمان موعد بیفتند یا کشیده شوند، دندان‌های مجاور آن به سمت جای خالی انحراف پیدا می‌کنند و دندان‌ها کج می‌شوند. با این حال می‌توان گفت همیشه تخلیه و ترمیم پالپ، لازم نیست و در برخی موارد بهترین گزینه همان کشیدن دندان است. تصمیم‌گیری در مورد این که کدام درمان بهتر است بستگی به این دارد که دندان دائمی زیر آن آماده بیرون آمدن باشد یا خیر و اینکه دندان شیری تا چه حد آسیب دیده است.

چگونه می‌توان از پالپکتومی پیشگیری نمود؟

اگر دوست ندارید کودکتان تحت پالپکتومی قرار بگیرد، روش‌هایی برای کاهش احتمال آسیب دیدگی یا عفونت پالپ وجود دارد. کودک خود را از سنین خیلی پایین به مراقبت از دهان و دندان تشویق کنید. با این کار سلامت دندان‌ها و لثه حفظ شده و احتمال پوسیدگی یا عفونت آنها بسیار کاهش می‌یابد. انجمن دندانپزشکی آمریکا تأکید می‌کند عادات مراقبت از دهان و دندان را خیلی زود به کودکان بیاموزید.
  1. کودکان باید حداقل دوبار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید دندان‌های خود را مسواک کنند . اگر کودک تمایلی به مسواک زدن ندارد، او را به فروشگاه ببرید و بگذارید شکل مسواک را خودش انتخاب کند. امروزه مسواکهای کودکان در انواع طرحهای و شکلهای جذاب ساخته میشوند.
  2. معاینات دندانپزشکی منظم برای کودکان و بزرگسالان یک امر لازم است. اگر کودک را مرتباً به دندانپزشک نشان دهید، خیلی زودتر متوجه اولین علایم پوسیدگی شده و درمان پوسیدگی دندان را انجام می‌دهید پیش از این که شدت و عمق پوسیدگی افزایش یابد.

آماده شدن برای پالپکتومی دندان کودک

اکثر والدین در چنین زمان های نگران کودک خود می شوند و قابل توجه است که والدین باید مراقب فرزند خود باشند تا متوجه نگرانی آنها نشود و با صحبت کردن با کودک، گرفتن دست ها و نوازش کودک خود می توانند قسمتی از استرس کودک و عوارض عصب کشی را در طول درمان برطرف کرد. معمولا عصب کشی دندان برای فرد کمی درد ایجاد می کند اما موثر برای درمان پوسیدگی و درد دندان است.در صورت عدم انجام درمان های عصب کشی در دندان های شیری امکان ایجاد آبسه در این دندان ها وجود دارد و به دلیل وجود جوانه دندان های دائمی در زیر دندان های شیری احتمال آسیب و اختلال در تکامل این دندان ها وجود دارد بنابراین در صورت درگیری عصب حتما باید درمان عصب کشی در مورد آن ها انجام شود.
دندانپزشک کودک را معاینه کرده و رادیوگرافی می گیرد و موقعیت دندان و میزان آسیب و نوع درمان را مشخص می کند. در صورتی که پالپ ریشه آسیب ندیده باشد و دچار پوسیدگی نشده باشد دندانپزشک می تواند پالپ آلوده را خارج کند و سایر بخش های سالم را با مواد می پوشاند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

هزینه پالپکتومی دندان های شیری

هزینه عصب کشی دندان های شیری کودکان وابسته به میزان آسیب وارد شده به دندان، به جنس مواد داخلی برای پر کردن دندان های شیری و همچنین بسته به روکش دندان شیری تعیین می شود. شایان ذکر است، هزینه های دندانپزشکی طبق تعرفه های نظام پزشکی می باشد.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

راهنمای ثبت نظرات