• اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه

چطور از دندانهای کودک مراقبت کنیم؟

چطور از دندانهای کودک مراقبت کنیم
با برداشتن چند گام ساده در دوران کودکی فرزندتان می توانید الگویی برای او ایجاد کنید که به سلامت دندانهایش برای بقیه ی عمرش کمک کند. در این مطلب به شما می گوییم که چگونه از دندانهای کودک مراقبت کنید. در ابتدا اهمیت دندانهای شیری را یادآور می شویم و اینکه چرا نباید دندانهای شیری را به خاطر موقتی بودنشان بی اهمیت دانست. سپس می بینیم که چگونه باید از دندانهای شیری مراقبت کرد و چگونه در صورت لزوم باید کودک را به دندانپزشک برد.


اهمیت دندانهای شیری

بسیاری از والدین از اهمیت دندانهای فرزندشان، مخصوصا دندانهای شیری، غفلت می ورزند. برخی والدین نمی دانند که دندان کارکردهایی غیر از گاز زدن و جویدن هم دارد.

دندانهای نوزاد شما وظایف زیر را به عهده دارند:

  • کمک به فراهم کردن تغذیه ی بدن
  • کمک به حرف زدن
  • کمک به رشد طبیعی استخوانهای چانه و ماهیچه های صورت
  • کمک به زیبا شدن چهره
  • نگه داشتن جا برای دندانهای دائمی و هدایت آنها به جایگاه خودشان

---بدون داشتن دندانهای سالم و مرتب، ممکن است فرزندتان با جویدن مشکل داشته باشد و نتواند از یک رژیم غذایی متناسب بهره مند شود. اگر دهان فرزندتان به علت دندان لق، آفت، یا حفره دردناک باشد، ممکن است همه ی غذاها را رد کند یا فقط غذاها یا مایعاتی را بپذیرد که می تواند بدون درد مصرف کند. اما برای یک رژیم متعادل نیاز به غذاهای متنوع هست و جویدن غذاها با بافتهای گوناگون تمرین خوبی برای لثه ها و دندانهاست.

---مرحله ی اول گوارش غذا در دهان اتفاق می افتد و جویدن کمک می کند که غذا به قطعات کوچکتر و قابل هضم تر تبدیل شود. اگر فرزندتان خیلی سریع و بدون جویدن کافی غذاها را می بلعد، ممکن است فرآیند گوارش طولانی تر شود.

--دندانهای کودک، یک عامل حیاتی برای صحیت کردن هستند. بدون دندانهای سالم و مرتب ممکن است فرزند شما در بیان کلمات و سخن گفتن واضح با مشکل رو به رو شود. (تصور کنید کودکی که تازه دندانهای شیری اش را از دست می دهد چگونه صحبت می کند.)

---همچون ماهیچه های دیگر اعضای بدن، ماهیچه های فک و صورت هم برای رشد و آمادگی نیاز به تمرین دارند؛ بدون ماهیچه های رشد یافته در فک ممکن است استخوان های فک نوزاد هم درست رشد نکنند. مکیدن فرصت تمرین را برای ماهیچه های فک، گونه و زبان فراهم می کند. وقتی نوزاد به سن مناسب برای غذای جامد می رسد، جویدن هم به این ماهیچه ها تمرین می دهد. این تمرینها باعث می شوند که ساختار این عضلات به رشد و آمادگی لازم برسد و شرایط برای در آمدن دندانهای شیری مهیا شود.

---اتفاقات دوران بارداری مثل تب کردن مادر یا استفاده ی مادر از برخی داروها می تواند شکل گیری دندانهای شیری را تحت تأثیر قرار دهد. اما شما می توانید به نوزاد کمک کنید که خیلی زود بهداشت دهان و دندان را یاد بگیرد تا به زیباتر شدن ظاهر او کمک کند.

---دندانهای شیری فرزند شما باید پنج سال یا ده سال یا بیشتر دوام بیاورند. وقتی یک دندان دائمی در آستانه ی سر زدن از لثه قرار دارد، ریشه های دندان شیری که قرار است جایگزین شود کم کم از بین می روند. به تدریج دندان دائمی، دندان شیری را به بیرون هل می دهد و جایی را که دندان شیری برایش نگه داشته بود می گیرد. اگر یک دندان شیری خیلی زودتر از موعد از دست برود، دندان دائمی درست به سمت جایگاهش هدایت نمی شود.

--همچنین دندانهای مجاور دندان از دست رفته ممکن است به سمت فضای خالی پیشروی کنند. چون این دندانها فضای متعلق به دندان دیگر را اشغال می کنند، دندانهای دائمی جایگزین آنها در مکانهای اشتباه قرار می گیرند. در چنین شرایطی ممکن است دندانپزشک از یک جانگهدار در دهان استفاده کند. ولی ترجیح این است که اقدامات پیشگیرانه ی لازم برای نگه داشتن دندانهای شیری تا زمان در آمدن دندانهای دائمی صورت بگیرد.چگونه از دندانهای شیری مراقبت کنیم؟


  • دهان کودک را حتی پیش از در آمدن اولین دندان باید به طور مرتب معاینه کنید. این کار به شما تصور خوبی از وضعیت طبیعی دهان نوزادتان می دهد. پیش از در آمدن اولین دندان، نوزاد ممکن است بیش از حد معمول گریه و ناله کند. از دیگر علائم در آمدن دندانها تغییرات در عادات غذایی، مشکلات خوابیدن و زودرنجی است.
  • اگر لثه های نوزاد سرخ و متورم است و یا اگر می توانید نوک دندان را حس کنید یا ببینید، احتمالا دندان آوردن علت این تغییرات در رفتار نوزاد است. ولی اگر نوزاد تب دارد یا پوستش دانه زده و یا استفراغ می کند، ممکن است علت چیز دیگری باشد.
  • نوزاد در این دوره تمایل زیادی به جویدن دارد.؛ باید به او اسباب بازی های مخصوص جویدن یا مز یخ زده بدهید. همه ی نوزادان به یک اندازه و به یک شکل به کمک نیاز ندارند. پیش از استفاده از محصو