• اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه
  • اسلایدر بالای صفحه

کشیدن یا عصب کشی،کدام برای دندان شیری مناسب تر است؟

کشیدن یا عصب کشی کدام برای دندان شیری مناسب تر است
مهم ترین دلیلی که باید دندان های شیری کودک را نگه داریم این است که دندان های دائمی در دهان کودک رشد نکرده و برای جویدن به این دندان های شیری نیاز دارد. عملکرد دندان های شیری در دهان کودک غذا خوردن است تا زمانی که هنوز دندان های دائمی در دهان کودک جایگزین نشده طبیعتا باید از همین دندان های شیری برای غذا خوردن استفاده کند.
دندان های جلویی در جویدن و گاز گرفتن به کودک کمک می کند و هم از لحاظ زیبایی در روحیه او تاثیر بسزایی دارد اما در مورد دندانی که خراب شده چطور باید آن دندان را درست کنیم یا بکشیم؟ کشیدن زودهنگام دندان ها در غذا خوردن برای کودکان مشکل ایجاد می کند. زمانی که فضای خالی وجود دارد در آن فضا کودک نمی تواند غذا بجود و مساله دیگر این است که دندان ها علاوه بر وظیفه جویدن، خود یک فضای نگهدارنده های طبیعی هستند.

حفظ دندان های شیری مهم است.

ما یک سری دندان های دائمی داریم که در 5 تا 6 سالگی در دهان کودک شروع به رشد می کند که آنها جایگزین دندان های شیری نمی شوند مستقیم در داخل دهان می رویند و تمایل دارند که به سمت جلو حرکت کنند. پس درواقع چیزی که جلوی حرکت رو به جلوی این دندان ها را می گیرد همان دندان های شیری هستند. اگر این دندان های شیری زودهنگام کشیده شوند این دندان ها به سمت جلو حرکت می کنند و فضای دندان های دائمی که قرار است از پایین روییده و جایگزین دندان های شیری شوند، را پر می کنند. بنابراین بعدها کودک با کمبود فضا مواجه خواهد شد. مساله مهم دیگر این است که دندان شیری دچار پوسیدگی، ایجاد درد و ناراحتی می کند و اگر به موقع درمان نشود عفونت خواهد کرد و این عفونت می تواند از طریق نوک دندان شیری به جوانه دندان دائمی صدمه بزند و این مسأله لزوم درمان یک دندان شیری را مشخص می کند.
بنابراین اگر دندان شیری درمان نشود باز هم کودک در غذا خوردن مشکل پیدا می کند و دچار درد و ناراحتی می شود و اگر باز هم درمان نشود قضیه عفونت دندان پیش می آید. از دست دادن دندان های شیری به خصوص دندان های جلویی اثرات بدی روی تکلم کودک می گذارد. یعنی وقتی کودک دندان های جلویی را نداشته باشد مسلما در تکلم مشکل پیدا می کند. البته این یک دوره طبیعی است یعنی زمانی که دندان های شیری می افتد تا زمانی که دندان های دائمی رشد کنند کودک در تکلم مشکل پیدا می کند ولی اگر دندان ها را زودهنگام از دست بدهد، اختلال تکلم مدت طولانی تری ممکن است به صورت عادت در دهان کودک باقی بماند و به هر حال از نظر روحی هم برای کودکان آزاردهنده است. والدین نباید به این شکل به دندان های شیری نگاه کنند که دندان شیری اهمیتی ندارد و باید در حفظ و نگهداری دندان های شیری کودکان خود نهایت تلاش خود را بکنند تا وقتی که این دندان ها به طور طبیعی بیفتند.

اجزای دندان شیری

دندان شیری به‌عنوان یک نمونه کوچک‌تر دندان دائم و دارای 2 بخش تاج و ریشه است. گاهی والدین دچار این تصور اشتباه هستند که دندان شیری بدون ریشه است در حالی که این دندان‌ها دارای ریشه کامل هستند که به مرور زمان تحلیل می‌رود تا دندان‌ها در سن معینی بریزند و دندان دائمی جایگزین رویش کند. همچنین دندان‌های شیری دارای مینا، عاج و بخش داخلی‌تر هستند که اصطلاحا عصب دندان نامیده می‌شود. 

کشیدن دندان شیری 

در مواردی که دندان کودک درد می‌کند، گاهی والدین به اشتباه تصور می‌کنند اگر دندان شیری کشیده شود، ماجرا سریع‌تر خاتمه می‌یابد و دندان بعدی راحت‌تر رویش می‌کند در حالی که کشیدن زودهنگام دندان شیری می‌تواند باعث عوارض شدید و گاهی جبران‌ناپذیری برای کودک شود. کشیدن دندان شیری در سنین پایین به هیچ وجه موجب تسریع رویش دندان دائم نخواهد شد بنابراین دندان‌پزشک تا جای ممکن دندان شیری را با درمان‌های عصب‌کشی، ترمیم یا روکش‌های مخصوص دندان کودکان حفظ خواهد کرد. 

عواقب کشیدن زودهنگام دندان شیری 

هر یک از دندان‌های شیری باید تا زمان معینی داخل دهان باقی بمانند، مثلا دندان‌های قدامی تا حدود 8-7 سالگی و دندان‌های خلفی تا حدود 12-10 سالگی داخل دهان وجود دارند. اگر دندان شیری زودتر از زمان مقرر کشیده شود، موجب کاهش توانایی کودک در جویدن و از دست رفتن فضای مورد نیاز برای رویش دندان دائمی جایگزین می‌شود و در حقیقت نوعی قطع عضو محسوب می‌شود. 

آیا کشیدن دندان شیری  راحت‌تر از عصب‌کشی است؟

دندان‌پزشک قبل از انجام کارهایی از قبیل عصب‌کشی و ترمیم پوسیدگی‌های عمیق، دندان را به میزان لازم بی‌حس می‌کند. بنابراین میزان ناراحتی کودک هنگام درمان‌های عصب‌کشی و ترمیم به هیچ وجه بیشتر از کشیدن دندان نخواهد بود. علاوه بر این، خونریزی پس از کشیدن دندان و فشار ناشی از بیرون آمدن دندان از حفره استخوانی احاطه‌کننده برای بسیاری از کودکان اضطراب بیشتری ایجاد می‌کند. 

چه زمانی باید دندان شیری کشیده شود؟

در برخی مواقع التهاب عصب دندان شیری به حدی پیشرفت می‌کند که احتمال صدمه به جوانه دندان دائم وجود دارد یا التهاب موجود موجب تحلیل پیشرس ریشه دندان شیری می‌شود. در چنین مواردی با صلاحدید دندان‌پزشک مجبور به کشیدن دندان شیری می‌شویم. در این شرایط حتما باید به جای دندان کشیده‌شده، فضانگهدار قرار داده شود تا فضای موجود برای رویش دندان دائم جایگزین حفظ شود.
 قابل ذکر است در برخی مواقع دندان‌های شیری کودکان به‌دلیل درمان‌های ارتودنسی، طبق نظر متخصص ارتودنسی کشیده می‌شوند که در این موارد پیگیری درمان و معاینات منظم متخصص ارتودنسی ضروری است.

عصب‌کشی دندان شیری خوب یا بد؟

دندان‌های شیری کودکان به صورت یک دندان مستقل با ساختار مستقل هستند. عصب‌کشی دندان شیری هیچ‌گونه صدمه‌ای برای عصب دندان دائم جایگزین نخواهد داشت بلکه جوانه دندان دائم دارای تاج، ریشه و ساختارهای عصبی مجزاست و در زمان معین تکامل خواهد یافت. 

چه زمانی باید دندان شیری عصب کشی شود؟

دندان‌های شیری کودکان شکل ظاهری خاصی دارد که با دندان‌های بزرگسالان متفاوت است. بسیاری از مواقع پوسیدگی‌های دندان‌های کودکان از نظر والدین بسیار سطحی است ولی تا نواحی عصب دندان شیری پیشروی کرده و حتی ممکن است کودک تا آن زمان دردی هم احساس نکرده باشد. تشخیص دقیق این پوسیدگی فقط با بررسی رادیوگرافی دندان به وسیله دندان‌پزشک امکان‌پذیر خواهد بود.
 دندان‌پزشک پس از معاینه دقیق تصمیم خواهد گرفت عصب تاج دندان شیری یا عصب تاج و ریشه دندان را با روش‌های مخصوص تحت درمان قرار دهد. به همین دلیل برای کشف زودتر پوسیدگی‌های اولیه، معاینات منظم هر 6 ماه یکبار برای همه کودکان توصیه می‌شود.

مراقبتهای بعد از کشیدن دندان کودکان

1.گازی را که درمحل کشیدن دندان کودک گذاشته شده تا  1 ساعت با فشار نگه داشته شود.
 
2.کودک تا 12 ساعت پس از کشیدن دندان از ریختن آب دهان خود داری کرده وهمچنین از مکیدن محل دندان خارج شده پرهیز نماید.

3.کودک تا 2 ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز نماید، پس از آن تا24 ساعت از مایعات و غذاهای نرم و خنک استفاده نماید ،دقت شود هنگام مصرف مایعات از نی استفاده نشود،با گذشت 24 ساعت مصرف هرگونه غذا مانعی ندارد . 

4.تا 12 ساعت پس از کشیدن دندان از شستشوی دهان با آب یا هرگونه دهان شویه خود داری نماید. در کودکان بزرگتر ،می تواند مسواک بزند و با دهان شویه تجویز شده توسط دندان پزشک دهان را شستشو دهد و این مراقبت را به مدت 1هفته و در  هر روز 2تا3 مرتبه تکرار نماید.

5.در کودکان بالای 6 سال ، با گذشت 24 ساعت ازکشیدن دندان، پس از هربار خوردن غذا، محل کشیده شده را با استفاده از یک سرنگ (10 یا 20 سی سی) که حاوی آب نمک ولرم می باشد، شستشو دهد تا از تجمع غذا جلوگیری شود .

6.نشت مقداری خونابه از محل دندان کشیده شده به مدت 1-2 روز طبیعی بوده و نیازی به ویزیت دندانپزشک ندارد .درصورت عارض شدن خونریزی در منزل یک تکه گاز استریل مرطوب شده  یا یک عدد چای کیسه ای خیس را برروی محل دندان کشیده شده گذاشته و با فشار ملایم دهان را ببندد  ( حداقل 2 ساعت ) و ضمنا از بیرون دهان کمپرس سرد (کیسه یخ ) نمایید .

7.درصورتی که خونریزی شدید و غیر قابل کنترل باشد به کلینیک مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد مختلف بر موضع اجتناب کنید .

8.داروهای توصیه شده را حتما سروقت به کودک بدهید و درصورت بروز تورم و عفونت با کلینیک و یا دندانپزشک خود تماس بگیرید.
منبع:www.salamatonline24.com
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

راهنمای ثبت نظرات